Czym jest migrena?

Migrena to przewlekła choroba neurologiczna, objawiająca się silnymi, napadowymi bólami głowy. Cierpi na nią ponad 1/10 populacji.

Ból migrenowy jest zwykle jednostronny i pulsujący. Idą z nim w parze nudności i nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne – dźwięki, światło, zapachy. Duże natężenie bólu, w połączeniu z objawami towarzyszącymi, utrudnia chorym normalne funkcjonowanie.

Rodzaje migreny

To najczęstsza postać choroby. Objawia się jednostronnymi bólami głowy, które powtarzają się przynajmniej 5 razy i trwają każdorazowo od 4 do 72 godzin. Bólom towarzyszy nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, nudności i uczucie napięcia.

Migrena bez aury

W tym przypadku bóle głowy poprzedzają objawy neurologiczne, takie jak zawroty głowy, zaburzenia równowagi, mowy, czucia lub widzenia (w tym halucynacje, błyski świetlne). Objawy aury trwają od 5 do 60 minut, a ich natężenie w tym czasie rośnie.

Migrena z aurą

Z migreną przewlekłą mamy do czynienia,gdy ból głowy trwa przez przynajmniej 2 tygodnie i powtarza się na przestrzeni kolejnych 3 miesięcy. W tym czasie występują też wszystkie charakterystyczne dla migreny objawy.

Migrena przewlekła

Przyczyny migreny

  • czynniki genetyczne, np. mutacje;
  • dysfunkcję nerwu trójdzielnego, która uwrażliwia układ nerwowy na bodźce;
  • zmiany hormonalne – menopauza i miesiączka nasilają objawy choroby.

Ryzyko wystąpienia migreny zwiększają też inne czynniki: stres, brak snu, dieta bogata w konserwanty, kofeinę i alkohol.

Bóle migrenowe mogą wystąpić po nagłym, dużym wysiłku oraz przy zmianie pogody.

o migrenie
leczenie
nasi specjaliści
kontakt

Przyczyny migreny wciąż nie są dokładnie znane, ale specjaliści jako jej źródło wskazują:

Fakty o migrenie

  • Na migrenę cierpi co dziesiąta osoba na świecie.
  • Tylko 40 proc. chorych jest właściwie zdiagnozowanych i leczonych.
  • Migrena przewlekła występuje u 1,4-2,2 % populacji.
  • Większość dorosłych chorych to kobiety – połowa z nich doznaje ataków migreny w trakcie miesiączki lub tuż przed nią.
  • Migrena występuje też wśród dzieci – przed okresem dojrzewania częściej dotyka chłopców.
  • Chorzy na migrenę są w stanie przewidzieć nadchodzący atak nawet kilka dni wcześniej.

Mity o migrenie

To nie tylko ból głowy

Migrena jest chorobą neurologiczną a nie, jak się często sądzi, przewlekłym bólem głowy. To choroba mózgu, związana z jego słabą adaptacją do bodźców zewnętrznych i nadwrażliwością.

Choć zdrowe odżywianie i odpoczynek mają znaczenie w profilaktyce migreny, nie wystarczą do zahamowania jej objawów. Migrena wymaga specjalistycznego leczenia, poprzedzonego dokładną diagnostyką.

Nie wystarczy sen i dieta

Osoby chore na migrenę często spotyka brak zrozumienia, np. w pracy. Ten, kto sam nie doświadczył migreny, nie jest w stanie wyobrazić sobie, jak silny ból ona powoduje. Chorzy są przez całe dnie wyłączeni z życia i niezdolni do prostych aktywności. Wielu z nich popada z tego powodu w depresję.

Bóle migrenowe nie są zmyślone

Copyright © Centrum Medyczne ENEL-MED S.A.

Wszelkie prawa zastrzeżone