Jak leczyć migrenę?

Migrena jest wyleczalna, pod warunkiem jednak, że zostanie dobrze rozpoznana. Na podstawie dokładnego wywiadu i prowadzonego przez pacjenta dzienniczka migreny lekarz neurolog określa charakter choroby, a następnie dobiera jedną z poniższych metod leczenia.

o migrenie
leczenie
nasi specjaliści
kontakt

Leczenie profilaktyczne

BOTOX® - rewolucja w leczeniu migreny

BOTOX®, czyli toksyna botulinowa, to substancja białkowa, wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinu. Jest stosowany w neurologii od prawie 40 lat, również jako skuteczna metoda leczenia migreny przewlekłej.

Na czym polega zabieg?

Lekarz neurolog wstrzykuje odpowiednie ilości toksyny botulinowej w około 31-39 punktów w 7 okolicach w obrębie głowy i szyi. Substancja aktywna jest podawana podskórnie a jej działanie jest ograniczone do okolicy miejsca, do którego została podana i nie wpływa na czynność innych mięśni. Po 12 godzinach toksyna botulinowa rozkłada się i znika z organizmu. Konsekwencją zabiegu jest zatrzymanie bólu migrenowego.

Korzyści dla pacjenta:

  • zabieg trwa kilkanaście minut,
  • ulga jest odczuwalna już po kilku dniach,
  • leczenie daje długotrwały efekt – dla jego utrzymania należy zabieg wykonać 3 razy w odstępach 12 tygodni.

Leczenie niefarmakologiczne

  • regularny odpoczynek i dużo snu;
  • unikanie niektórych pokarmów i napojów (alkoholu, kawy, serów pleśniowych, cytrusów, żywności przetworzonej);
  • unikanie mocnych bodźców świetlnych i dźwiękowych

Leczenie doraźne

Podawanie silnych leków przeciwbólowych zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów poprzedzających napad bólu.

Prewencyjne podawanie leków, np. raz w miesiącu oraz dodatkowe działania profilaktyczne takie jak:

Nowoczesne zabiegi, pomagające skutecznie leczyć przewlekłą postać migreny.

Według Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Bólów Głowy leczenie toksyną botulinową uznane jest za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej. Pozwala całkowicie zrezygnować z innych terapii i jest metodą bezpieczną, nie wywołującą skutków ubocznych jak ma to miejsce w leczeniu farmakologicznym.

Kwalifikacja do zabiegu

Dla kogo przeznaczone jest leczenie botoxem?

Leczenie migreny toksyną botulinową będzie doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów cierpiących na chroniczną migrenę, czyli takich którzy:

  • w ciągu miesiąca mają 15 dni z bólem głowy, w tym 8 dni migrenowych;
  • wyżej opisane objawy utrzymują się u nich średnio 3 miesiące w ciągu roku lub objawy te występują regularnie od 3 miesięcy.

Zabieg przeznaczony jest dla osób od 16 roku życia.

Przeciwskazania

Leczeniu chronicznej migreny toksyną botulinową nie mogą zostać objęci pacjenci, którzy w ciągu ostatnich 12 tygodni byli ostrzykiwani botoxem w celach estetycznych. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są miastenia (nużliwość mięśni) i zakażenie miejscowe w lokalizacji planowanych iniekcji. Względnymi przeciwwskazaniami są ciąża, okres karmienia piersią, istotne zaburzenia krzepnięcia, ciężkie infekcje uogólnione.

Przed zabiegiem pacjent musi odbyć wizytę kwalifikacyjną u wybranego lekarza specjalizującego się w leczeniu migreny toksyną botulinową. Kwalifikacja lekarska odbywa się zgodnie ze standardami europejskimi i krajowymi w wybranym przez chorego centrum enel-med.

Wizyta kwalifikacyjna przed zabiegiem

Przygotowanie i dodatkowe zalecenia

  • Wskazane jest poinformowanie personelu medycznego o przyjmowanych lekach przeciwkrzepliwych, świeżych infekcjach lub innych chorobach mogących mieć wpływ na układ odpornościowy chorego.
  • Na zabieg warto założyć luźne, wygodne ubranie.
  • W razie potrzeby na okolice poddawane iniekcji w trakcie zabiegu stosuje się maści zmniejszające dolegliwości bólowe (preparat Emla).
  • Zabieg trwa ok. 30 minut.
  • Po zabiegu w miejscu iniekcji mogą wystąpić miejscowe zasinienia czy reakcje alergiczne.
  • Zaleca się, by po ok. 1 miesiącu od iniekcji odbyć wizytę kontrolną celem oceny efektu terapeutycznego i ustalenia wskazań do dalszego leczenia.

Cena zabiegu leczenia migreny toksyną botulinową różni się w zależności od miasta, w którym będzie wykonywany zabieg i zaczyna się od 1850 zł.

Dzienniczek migreny

Na spotkanie z lekarzem w Poradni Leczenia Migreny warto przynieść dzienniczek choroby, w którym dzień po dniu opisany będzie cały jej przebieg. Dzienniczek ułatwi specjaliście postawienie trafnej diagnozy.

Co zapisujemy w dzienniczku?

  1. Kiedy zaczął się i skończył napad bólu: daty i godziny.
  2. Jak intensywny był ból w skali od 1 do 10.
  3. W której części głowy wystąpił ból.
  4. Jaki charakter miał ból: pulsujący, rozpierający, punktowy.
  5. Czy bólowi towarzyszyły inne objawy, np. wymioty, nudności, światłowstręt.
  6. Czy wystąpiły symptomy poprzedzające atak, np. drętwienie, kłucie, problemy z widzeniem, mówieniem.
  7. Czy przed atakiem wystąpiły czynniki takie jak duży stres, wzmożona aktywność, miesiączka, przyjmowanie leków hormonalnych itd.
  8. Czy podczas ataku były stosowane leki – jakie i z jakim rezultatem.

Copyright © Centrum Medyczne ENEL-MED S.A.

Wszelkie prawa zastrzeżone